رد کردن لینک ها

چه تعداد هشتگ استفاده کنیم؟

چه تعداد هشتگ در پست اینستاگرام زیاد است؟

 

همیشه تعداد هشتگ ها محل اختلاف بین جامعه اینستاگرامی بوده. تعدادی از مردم از اینکه پست هاشون رو با تعداد زیادی هشتگ پر کنن متنفرن (دمشون گرم!). در طرف مقابل عده ای هم عاشق اینن هر هشتگی که دستشون میرسه رو بذارن تو کپشن پست هاشون. درسته که طبق تحقیقات انجام شده این امر ثابت شده که تعداد معقولی از هشتگ ها در هر پست حدود 12 درصد درگیری کاربران بیشتری رو رقم میزنه.

یکی از بهترین استراتژی های بازاریابی شبکه های اجتماعی، استفاده از هشتگ ها برای قابل سرچ بودن از طریق اینستاگرامه. حتما از یک سری هشتگ ثابت در پست هاتون جهت برندسازی و ایجاد آگاهی از برندتون استفاده کنین. البته ناگفته نمونه که تعداد این هشتگ ها نباید بیشتر از 2 یا 3 تا باشه چراکه در غیر اینصورت اینستاگرام خیلی شیک و تمیز اون هشتگ ها رو اسپم میکنه.

خب اما مشکل اصلی اینجاست که با وجود اینکه چند سالی میشه هشتگ ها بوجود اومدن اما هنوز خیلیا طریق درست استفاده کردنش رو نمیدونن.

 

چندتا هشتگ در هر پست باید استفاده کنیم؟

قبل از اینکه دقیقا تعداد هشتگ ها رو بررسی کنیم، بیاین یه سری مفاهیم اولیه رو بررسی کنیم.

بیشترین تعداد هشتگی که در کپشن یک پست میشه استفاده کرد 30 تاست. هرچند میشه تعداد بیشتری رو در کامنت ها هم گذاشت، اما واقعا استفاده از حتی همون 30 تا هم زیاد نیست؟!

تعدادی از کارشناس ها میگن که تعداد 30 تا لازمه ولی ما بهتون میگیم بهترین عددش چیزی بیشتر از 10 تا نیست. با این وجود تعداد هشتگ ها به یه سری فاکتورها بستگی داره:

 • مخاطبان هدفتون
 • حجم کپشنی که مینویسین
 • هشتگ های مرتبط با تصویر و متن

خب اول از همه در رابطه با مخاطباتون باید این رو در نظر داشته باشین که اونها چه افرادی هستن. حوصله خوندن کپشن رو دارن یا نه؟ بذارین یه مثال جالب بزنم. یه دختر خانمی به اسم بهار عابدی حدود دو سه سالی میشه به آمریکا مهاجرت کرده و یه پیجی رو راه اندازی کرده توش در مورد تجربه هاش مینویسه.

اکثر فالوورهای ایشون به خاطر پست ها و در واقع متن و کپشنی که ایشون مینویسه فالوشون کردن و نه به خاطر عکس هایی که میذارن. از طرف مقابل پیج برند پوشاک ایرانی سلبون رو در زیر میبینین که فالورهاشون صرفا به خاطر عکس محصولات جدید و آفرهایی که ممکنه بذارن فالوش کردن.

View this post on Instagram

#celebon

A post shared by 🇮🇷CELEBON (@celebon89) on

به نظرتون تفاوتی در کپشن این دو پیج نباید باشه؟ صد البته که باید باشه و هست. پیج خانم بهاره عابدی به دلیل مخاطبان خودشون کپشن های طولانی و پر از هشتگ داره در حالی که پیج برند سلبون خیر.

اما این یعنی اگه ما میخوایم پست محصولات خودمون رو که صرفا به دلیل عکسشون فالورها دنبال می کنن بذاریم نباید از هشتگ استفاده کنیم؟ کاملا برعکس! هشتگ در هر صورت وجودش مهم هست اما تعداد اون یه قاعده ای داره.

 

تعداد مناسب هشتگ در اینستاگرام – پیشنهاد خوره

به طور خیلی کلی تعداد کمتر از 10 تا و حدودا 8 تا بهترین عدد برای عموم پست هاست ولی همونطور که گفتیم برای هر پست و کپشنی و متناسب با مخاطب ها کاملا این عدد فرق میکنه. برای مثال برای برندی مثل نایک با حدود 90 میلیون فالوور، و البته هر پیج پر فالووری، که قصد جذب فالوور جدیدی رو از طریق هشتگ نداره یدونه هشتگ که عموما به کمپینی که در حال اجراش هست بسنده میکنه.

اما همه این ها رو بذارین کنار! چرا؟ چون باید خودتون بفهمین که چه تعداد هشتگ برای پست هاتون مناسبه! بله، خودتون. اما چطوری؟

 

قدم اول: بهینه سازی هشتگ ها

در دنیای مجازی کنونی که هشتگ ها حکم بسزایی در افزایش نرخ درگیری کاربرها و افزایش اونها دارن، بی نهایت مهمه که بدونین چه هشتگ هایی برای پست هاتون مناسب هستن (10 ایده برای درگیر کردن کاربران در اینستاگرام). پیدا کنین که چه هشتگ های ثابتی رو باید استفاده کنین (که البته تعدادشون بیشتر از 2 3 تا نباشه) بعد به سراغ هشتگ های متغیر در حدود 4 تا 5 تا  در هر پست برین.

خب اما چطوری بفهمیم که هشتگ های مناسب کدوم ها هستن؟ جواب خیلی سادس. پیجتون رو بیزینسی کنین و از قسمت آمار (insight) متوجه بشین. در قسمت آمار هر پست میتونین ببینین که میزان درگیری این پست از هر طریقی به چه صورت بوده. به قسمت هشتگش توجه کنین. مقایسه کنین که کدوم پست بر اساس هشتگ بیشترین بازخورد رو داشته. در نهایت هشتگ های اون پست رو برای کپشن های آینده تون استفاده کنین. پس در نهایت قضیه متوجه میشین لیست 4 5 تاییتون عموما از چه هشتگ هایی باید استفاده بشه.

قدم دوم: تمرکز بر استفاده از بهترین هشتگ ها

هشتگ چگونه اختراع شد؟ دوست عزیزی به نام Chris Messina در سال 2007 در توییتر اولین بار هشتگ رو معرفی کردن. اما برای چه کاری؟ برای اینکه کاربرها بتونن با استفاده از یک کلمه (هشتگ) دنبال اون چیزی که میخوان بگردن و پیداش کنن. خب اما این چه ربطی به داستان ما داره؟ استفاده از بهترین هشتگ ها یعنی اینکه اگه در رابطه با کیف مجلسی میخواین عکس بذارین و هشتگ بذارین، #دلار ننویسین محض رضای خدا! مطمئن باشین کسی که دنبال دلار میگرده یهو وسط انبوه پست های دلار نمیگه وای چه کیف قشنگی بذار ببینم چنده :)) با این کار فقط یکی از هشتگ هاتون رو میسوزونین در عین حالی که اگه یکی از فالورهاتون به هشتگ هاتون دقت کنه متوجه این قضیه میشه و ممکنه حتی آنفالوتون هم بکنه. پس:

 • استفاده از هشتگ متناسب و هماهنگ با تصویر و کپشن
 • استفاده از هشتگی که رقیباتون استفاده میکنن و جواب خوبی هم میگیرن (چرا که نه، امتحان کنین!)
 • استفاده از هشتگ های متغیر

 

قدم سوم: پنهان کردن هشتگ ها

یک راه مخفی برای اینکه بتونین یه سری هشتگ رو در پستتون بذارین ولی کپشن نذارین تا نه شلوغ بشه و نه چهره کپشنتون رو به هم بریزه اینه که اون رو در کامنت بذارین. به این صورت عملا هم کپشن پستتون رو بدون زشت کردن گذاشتین هم پستتون از طریق سرچ هشتگ قابل مشاهده ست. برای این کار کافیه:

 • پستتون رو به صورت عادی با کپشن و هشتگ های ضروری بذارین.
 • بعد از آپلود شدن پست، به صورت کامنت در پست هر هشتگ باقی مونده ای در نظر دارین بذارین.

با این کار بعد از اینکه پستتون هم کامنتاش زیاد شد عملا این کامنت هشتگ میره پایین و کسی زیاد نمیبینش ولی در عین حال اون هشتگ ها همچنان از طریق سرچ قابل دسترسی هستن.

 

قدم چهارم: استفاده از هشتگ ها در استوری

خب همونطور که میدونین در سال گذشته اینستاگرام به کاربراش اجازه داد تا در استوری ها هم بشه از هشتگ استفاده کنیم. اما همونطور که میدونین استوری فضای کپشن طوری نداره پس مجبوریم که هشتگ ها رو روی خود عکس بذاریم. اما به نظرتون با این کار تصویرمون زشت نمیشه؟ چرا! راه حل چیه؟ مخفی کردنش! چطوری؟

 • عکس استوری که میخواین رو بذارین
 • در حالت متن (text) هر بار یک هشتگ رو بنویسین و دوباره یک متن دیگه استفاده کنین برای هشتگ بعدی
 • تا جایی که میتونین متن این هشتگ ها رو کوچیک کنین (عین وقتی که میخواین زوم یه عکس رو کم کنین)
 • در نهایت همه رو بذارین یک جا و روش یه استیکر یا اموجی بندازین!

بله با این حالت میتونین تا 10 هشتگ رو زیر یک استیکر یا اموجی مخفی کنین 🙂

چه تعداد هشتگ استفاده کنیم؟
3.6 (72.5%) 8 votes

به گفتگو بپیوندید